Ma már viszonylag sok pszichológus kereshető fel intézményes keretek között és magánpraxisban is – ezzel együtt sem érhetőek el sokak számára.

Ebben az esetben segíthet az, ha a technika lehetőségeivel élve online – pl. Skype segítségével – vehető fel a kapcsolat egy szakemberrel, mert:

  • a tanácsadó irodáktól vagy pszichoterápiás rendelőktől való távolság online áthidalható,
  • megtakarítható az utazási idő,
  • megtakarítható az útiköltség,
  • a fizikai korlátozottság nem jelent akadályt (pl.: mozgássérülteknél, betegeknél, külföldön élőknél),
  • a külföldön tartózkodó magyarok számára előny, ha az anyanyelvükön fogalmazhatják meg, ami foglalkoztatja őket,
  • néha a problémáját könnyebben vállalja fel a kliens, ha a saját biztonságos környezetében van, amikor a gondjairól beszél – végső soron egy számára idegen személlyel.

S bár a személyes találkozó olyan pluszokat hordoz magában, amit a telefon vagy a Skype nem tesz lehetővé, mégis, már maga az is feszültségcsökkentő, ha valaki online meg tudja beszélni a problémáját, ahelyett, hogy magában őrli azt. 

 

1989-1994-ig a nyíregyházi Vöröskereszt telefonos lelkisegély szolgálatában a kliensek által is tanultam a „távolsági” segítségnyújtás fortélyait, annak során, hogy a nehéz élethelyzeteiket, kríziseiket, bizonytalanságaikat elmondták – és én is tehettem értük valamit.

Az online – saját gyakorlatomban a Skype, szükség esetén a Hangouts – tanácsadás első lépéseit 2012-ben tettem meg, amikor egy ismerősöm a külföldön élő barátnőjével kapcsolatban kért meg, hogy foglalkozzak vele. Azóta magam is tapasztalhattam időről időre az online technika eredményességét.

Fontos tudni, hogy ha Önnek olyan problémája van, amivel kapcsolatban a leghatékonyabb lélektani munkaforma a pszichoterápia, akkor személyesen keressen fel szakembert!

 

Ha Ön érdeklődik az online tanácsadás iránt, e-mailben írja meg az ezzel kapcsolatos igényét, és a problémáját!

Mailben jelentkezem, és a továbbiakban időpontot egyeztetve vesszük fel a Skype kapcsolatot.

 

Az online tanácsadásra is ugyanazok az árak és idői keretek vonatkoznak, mint a személyes találkozókra vonatkozóan. 

Az online tanácsadás esetében a fizetés átutalással történik, mailben egyeztetett információk szerint.

 

E-mail:  Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Skype:  h-hajdu-erika

Ha Ön még nem regisztrált, a Skype innen letölthető:

https://www.skype.com/hu/download-skype/skype-for-computer/

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

A lélektani segítői munka formái különbözőek, attól függően, hogy a kliens milyen problémával, milyen céllal és milyen állapotban érkezik. 

Sokan gondolják úgy még ma is, hogy „nem vagyok én bolond, nem megyek pszichológushoz, mert oda csak a bolondok és a gyengék járnak”. 

Pedig pszichológushoz nem csak a beteg és nem csak a gyenge emberek járnak.

 

ÖNISMERETI MUNKA

 

Az önismereti igénnyel érkező kliens egészséges (sine morbo) magánszemély, aki személyes fejlődést igényel, élete különböző szerepeiben.

Az önismeret azt jelenti, hogy az egyénnek áttekintése van a saját személyisége összetevőiről, a személyes határairól és lehetőségeiről, felismeri viselkedése mozgatórugóit, azok hátterét, rálát saját motívumrendszerére (mindarra, ami őt ösztönzi és azok összefüggéseire), képes arra, hogy helyesen megítélje saját szerepét és hatását az emberi kapcsolatokban. 

 

A lélektani munka célja:

az élet kihívásaival, nehéz helyzeteivel, a stresszekkel kapcsolatos küzdőképesség növelése, az életvezetés és selftudatosság fejlődése. Azzal a belső igénnyel is összhangban, amikor valaki a személyes képességeit a lehetőségek tárházaként és a másokért való felelősség miatt is ki akarja teljesíteni – mert jó és boldog ember akar lenni. 

(A ’self’ – ejtsd: szelf – az önmagunkkal kapcsolatos ismereteink, érzelmeink, elvárásaink rendszere.)  

 

Az önismeret fejlesztését segítő szakember képzettségi követelményei:

valamely (egy vagy több) személyiségfejlesztő, önismereti, pszichoterápiás módszerben való képzettség és alkalmazási gyakorlat.

 

Ha Ön nyitott az önismeretét fejlesztő lehetőségek iránt, edzőként és útitársként szívesen kísérem.

 

TANÁCSADÁS (KONZULTÁCIÓ)

 

A tanácsadás a normálisan működő (sine morbo), de az aktuális élethelyzetében elakadt, megoldáskereső személyek segítése abban, hogy elérjék céljaikat, és hatékonyabban működjenek. 

A tanácsadás középpontjában az aktuális élethelyzeti probléma áll, amelynek megoldásán a jelenre összpontosítva dolgozik a tanácsadó támogatásával a kliens. 

Mindez preventív jellegű is, mivel a megoldás elősegítheti a további problémák megelőzését. 

A tanácsadás kifejezés félrevezető lehet, mert azt sugallja, hogy a segítséget kérő elmondja, mi a problémája, mit szeretne, a pszichológus pedig „megmondja a tutit”, ad egy receptet arról, hogy mit kell tenni – és akkor minden megy magától a kliens életében.

A tanácsadás (mint munkamód) ezzel szemben megtanácskozás, megbeszélés, ahol a kliens és a segítő együtt dolgozik a konkrét élethelyzeten, problémán, annak megoldása érdekében.

 

A lélektani munka célja:

a kliens által hozott élethelyzettel kapcsolatos cselekvési életbátorság ösztönzése, a felelősségvállalás növelése, a megküzdőképesség erősítése, hatékony módszerek, technikák elsajátítása, mindezeken keresztül az önismeret, a selftudatosság fejlesztése.

(A ’self’ – ejtsd: szelf – az önmagunkkal kapcsolatos ismereteink, érzelmeink, elvárásaink rendszere.) 

 

Az önismeret fejlesztését segítő szakember képzettségi követelményei:

tanácsadó szakirányú képzettség, vagy magasabb (pszichoterápiás) végzettség, tanácsadói gyakorlat.

 

Ha Ön valamely élethelyzetével kapcsolatban elakadt, vagy lassan halad és szeretne hatékonyabb lenni, és úgy gondolja, hogy egy edzővel célirányosabb lehetne, mint egyedül – akkor forduljon hozzám bizalommal!

 

PSZICHOTERÁPIA

 

Időről időre tapasztalom, hogy aki pszichológushoz fordul, rögtön (pszicho)terápiának nevezi azt, amit a pszichológustól vár. Ahogyan az a két előző lélektani munkaforma tartalmából is látszik, a kifejezés szakmai értelmében nem tekinthető pszichoterápiának minden, ami a kliens és a pszichológus között történik.  

A pszichoterápia az orvoslás keretében kifejlődött gyógyító gyakorlat. Azokat a lelki eredetű tüneteket, rendellenes élményeket és kóros viselkedésformákat gyógyítja, amelyek az egyénen belül, illetve a társas viszonyokban jelennek meg. Ezek a tünetek lehetnek a páciens saját, belső lelki történéseiből adódó tünetek, vagy lehetnek egy adott rendszer, csoport (pl. család, pár, munkacsoport) zavarait megtestesítő tünetek, amikor a páciens „csak” tünethordozó.

A pszichoterápia kiindulópontja a tünetek jellege, mennyisége és fennállásuk időtartama alapján felállított diagnózis. (A BNO-10, illetve a DSM-IV szerint.)

 

A lélektani munka célja:

állapotjavulás, jobb pszichikus egyensúly, tünetmentesség, gyógyulás elérése. 

 

Az pszichoterápiát végző szakember képzettségi követelményei:

pszichoterápiás képzettség, szakképesítés és gyakorlat. 

Ha Ön beteg, és az előzőekben leírt kritériumoknak megfelelő, szakmai követelmények szerinti pszichoterápiára van szüksége – akkor sajnos, ebben nem tudok a rendelkezésére állni.

Ugyanakkor segíteni tudok abban, ha olyan technikákat, módszereket szeretne megtanulni, amik erősíthetik Önt a problémáival, konfliktusaival, stresszhelyzeteivel kapcsolatos megküzdésben.  

A legutóbbi jogszabályi rendezés szerint Magyarországon egy ideje már csak a pszichoterápiás képesítésű orvosok és a pszichoterápiásan képzett klinikai szakpszichológusok folytathatnak pszichoterápiát.

Mivel vállalkozó pszichológusként az egészségügyben részmunkaidőben dolgoztam (főállásnyi munkaidő helyett), klinikai szakpszichológus képzésre korábban sem jelentkezhettem – bár erre az akkori jogszabályok értelmében a pszichoterápiás tevékenységhez szükség sem volt.

Így húszévnyi pszichoterápiás gyakorlatot is magába foglaló pszichológusi munka után 2014-ben visszaadtam az egészségügyi, pszichoterápiára jogosító engedélyemet.

Természetesen a tanácsadói-konzulensi munkámban továbbra is rengeteg pluszt ad az, hogy a pszichoterápiás képesítéseim megszerzése mellett 1993-2009-ig először a nyíregyházi kórház pszichiátriai osztályán, majd szülészet-nőgyógyászat osztályán, ezt követően a fehérgyarmati kórház pszichológiai szakrendelésén dolgoztam (a szakrendelésre a kórház több osztályáról is küldtek betegeket) – illetve 1994 óta a magánpraxisomban is folyamatosan. 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Mennyibe kerül egy foglalkozás?

Klienseimmel 50 perces egyéni foglalkozásokon találkozom, ez alkalmanként 7.000 Ft. 

Párok esetén az 50 perces foglalkozás 10.000 Ft.

 

Gyakori, hogy az első találkozás után érdemes, sőt szükséges állapotfelmérésként és fejlesztési céllal teszte(ke)t készíteni. A felmérés eredményei nyomtatott vagy PDF formátumban elvihetőek.

A tesztelés ára – a problémától és a kitűzött célunktól függően – 3-10.000 Ft. 

 

Milyen gyakoriak a foglalkozások?

 

Az a legjellemzőbb, hogy hetente egyszer találkozunk, előre megbeszélt időben. Ez főleg a folyamat elején lehet fontos, különösen intenzívebb problémák esetében. (Autót vezetni, idegen nyelven beszélni, úszni, biciklizni, táncolni, főzni – azaz lényegében bármit – akkor tanulunk meg könnyebben, ha rendszeresen gyakorlunk.)

Ettől persze eltérhetünk, a kitűzött célt és személyes lehetőségeinket is mérlegelve.

 

Hányszor „kell” jönni? 

 

Egy „rövid pszichoterápiás” folyamat átlagosan 15-20 alkalom. 

Ugyanakkor gyakran tapasztalom, hogy nincs mindenkinek szüksége a klinikai pszichoterápiára (sem módszereiben, sem időtartamában), mert bár külső-belső konfliktust, tartós stresszhelyzeteket, krízist él meg, aki felkeres, az ezzel járó feszültségek mellett sem beteg ember, tehát nem betegségből kell gyógyulnia. 

Egyszerűbb problémák esetében már 2-6 találkozás után is el lehet vinni olyan visszajelzéseket, szempontokat és módszereket, amelyek folyamatos gyakorlás mellett eredményt hoznak.  

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Élethelyzetek, problémák, amelyek a kliens és/vagy a környezete számára nehézségekkel járnak, és amelyek felmérésében és a megoldáshoz vezető úton edző és útitárs tudok lenni:

  • önismereti, fejlődési igény (jelen állapot – vágyott állapot) 
  • önértékelési nehézségek, csökkent önbizalom, teljesítményromlás
  • kapcsolati konfliktusok (munkahelyen, társas környezetben)
  • munkahelyváltás, pályamódosítás
  • karrierépítés
  • életciklusváltás során megjelenő érzelmi feszültségek (együttélés, házasságkötés, családalapítás, gyermekszületés, válás, gyermekek kirepülése, klimax, nyugdíjazás)
  • párkapcsolati, házassági problémák
  • életvezetési nehézségek
  • veszteségek, gyász
  • érzelmi labilitás, hangulatingadozás
  • szorongások, stresszkezelési zavarok
  • viselkedési, magatartási problémák
  • fontos döntésekkel kapcsolatos bizonytalanság
  • pszichoszomatikus betegségek, műtétek lelki terhei
  • krízisek (váratlan, a lelki egyensúlyt veszélyeztető helyzetek)
  • lelki traumák (pl. szexuális és fizikai agressziók, balesetek, katasztrófák)

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

A kapcsolatfelvétel és az első találkozás során kiindulópont az önismereti kérdések megfogalmazása, mert ezek a kérdések határozzák meg az állapotfelmérés, majd a közös munkánk további lehetséges módszereit, lépéseit.  

Vannak, akik jól körvonalazott problémákkal és kérdésekkel érkeznek, vannak, akiket inkább a rossz közérzetük, a bizonytalanságuk vezet. Az utóbbi esetben együtt tisztázzuk, mi is az, amiben együtt gondolkodhatunk.

A  személyiség  objektívebb  és  konkrétabb  megismerése  érdekében  érdemes  pszichológiai kérdőívekkel, tesztekkel végzett felméréseket is igénybe venni annak, aki:

  • gondol arra, hogy élete legfőbb tőkéjét a személyisége és annak fejlesztése jelenti, és szeretné tudni, hogy esetében miből is áll ez a tőke;
  • valamilyen probléma miatt kerül szembe azzal a kérdéssel, hogy vajon milyen személyes erősségek segítik, és milyen személyes gyengeségek hátráltatják a céljai elérésében;
  • egy testi és lelki tünetekkel megjelenő betegség vezeti egyre közelebb az önmegértés igényéhez. 

 

Mindebben segíthetnek az alábbi, pszichológusoknál igénybe vehető felmérések:

 

  • Mentális képességeket vizsgáló tesztek – az intelligencia egészét, illetve olyan részösszetevőit mérik, amelyek képet adnak a vizsgált személy azon képességeiről, amelyek birtokában képes célszerűen cselekedni, ésszerűen gondolkodni és a környezethez hatékonyan alkalmazkodni.
  • Strukturált személyiség-kérdőívek – önkitöltős kérdőívek, amelyekkel speciális vonások, reakciók, képességek tárhatóak fel és jellemezhetőek (például a személyiségtípusokra, az érzelmekre, stresszkezelésre, konfliktuskezelésre, kapcsolatkezelésre, önkontrollra, tanulási képességekre, stb. vonatkozóan).
  • Projektív módszerek – nem konkrét kérdésekre kérnek választ, hanem valamilyen képbe, ábrába kell a saját gondolatokat, benyomásokat, érzéseket belevetíteni; pl. a tudattalan vágyak, a motivációk, a rejtett konfliktusok feltárása érdekében.
  • Probléma- és tünetbecslő skálák  –  segítségükkel  a  kóros  pszichés  problémák  feltárása, diagnózisa a cél, illetve a betegségek megelőzéséhez is szempontokat adhatnak.

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Segíthetek?

Gondolt már arra, hogy a munkájában és a magánéletében az Ön legfőbb tőkéjét a személyisége jelenti? 

Akkor Ön jó úton jár nálunk! 

Tovább

Videók

Pszichológiai témák a Kölcsey Televízió Sétapálca Montázs c. rovatában: a címszó alatt az egészséges életmód, a divat és a szépségápolás kap hangsúlyos szerepet.

Tovább

Contact info