Életmentő konfliktusaink

Nyomtatás

Mindennapos tapasztalat, hogyan és miben oszthatnak meg minket különbözőségeink: 

Nehezíti a megoldások felé lépést, hogy más-más hozzáállást igényelnek azok a helyzetek, amikor:

Konfliktusok tehát ellentétek, eltérő igények és motívumok összeütközésével keletkeznek, illetve gyakran olyan érzelmi zavarból adódnak, ami az érintett feleket (de legalábbis a felek egyikét) képtelenné teszi arra, hogy a realitás és az etikusság talaján állva oldják meg a helyzetet. 

Az már fél siker, amikor a konfliktusok nyílttá válnak, a tényleges szereplőkkel, hiszen akkor már arról lehet beszélni, ami valóban van. De ha a kapcsolatokat olyan rejtett nézetkülönbségek, ki nem mondott ellentétek terhelik, amelyek nevén nevezésétől az érintett felek tartózkodnak, akkor ez épp olyanná válik, mint a lappangó betegségek, amelyek egyszer – súlyosabb formában – kitörnek, és akkor már sokkal nehezebb gyógyítani, mint kezdetben lett volna.

A konfliktusoktól gyakran nem csak tartózkodnak, hanem félnek is az emberek, ezért nem is vállalják fel, legfeljebb az érintett fél (vagy felek) háta mögött, szemtől-szemben véletlenül sem. Aki olyan útravalót kapott neveltetése során, amiben a „szeresd a testvéred, szüleid, tanítóid (stb.)” elv kizárólag az ellenvetés-nélküliséggel, az alárendelődéssel azonos, az vagy  nem fogja megtanulni, vagy csak nehezen, hogy szabad, sőt kell érdekeket, elképzeléseket egyeztetni, ha közösen vagyunk érintettek napi helyzetekben. 

Közben persze – éppen azért, mert különbözőek vagyunk – érdekeink, elképzeléseink, véleményeink ütközhetnek egymással, de ha sikerül jó (de legalábbis semleges)  kapcsolatot kialakítani, akkor a felmerülő konfliktusaink kezelhetőekké válnak. 

A konfliktusok vélt és valós negatív hatásai helyett érdemes tudatosítani azt is, hogy miért is jó, ha szembe nézünk a problémáinkkal, igényeinkkel, napi konfliktusainkkal – otthon, az iskolában, a munkahelyen, és más kapcsolatainkban:

A konfliktusokkal való szembenézés és azok felvállalása és pozitívumai hosszú távon a következő előnyöket eredményezik:

 

A konfliktusok felvállalásának, az önérvényesítésnek különböző módjai lehetnek:

Nincs önmagában véve jó vagy rossz módszer: azt kell felismernünk, mi az alaphelyzet, s ha felismertük az alapszituációt, akkor az annak megfelelő megoldástípust érdemes alkalmaznunk. Ehhez persze az kell, hogy mindegyiket készségszinten gyakoroljuk, ahelyett, hogy egy-két bejáratott, ámde merev megoldásmódunk legyen. 

Alapszinten ötféle konfliktuskezelési módot szokásos megkülönböztetni, amelyeket más-más esetekben érdemes alkalmazni:

 1.  Versengés, önérvényesítés – csak az egyik, az aktív fél elképzelése érvényesül

2.  Együttműködés, problémamegoldás – minden érintett érdeke érvényesül

3.  Kompromisszum – mindegyik fél enged az eredeti elképzeléséből valamennyit, de a megoldás még így is közös

4.  Elkerülés – egyik fél érdeke sem érvényesül

5. Alkalmazkodás – a másikra hagyott érvényesülés

Ha viszont valaki folyamatosan és indokolatlanul csak önmagára gondol, és nincs, aki számára kijelölje a határokat, ha valaki már-már önsorsrontó módon lemond saját igényeiről, elképzeléseiről, vagy ha valaki elkerüli a konfliktusokat, amivel konzerválja az egyenlőtlen helyzeteket – mindez akár életellenessé is válhat. 

Egyszer azt olvastam, hogy nem kellene félnünk annyira mindennapjaink „kicsiny kis zsarnokocskáitól” (legyenek ők életünk során akár a szüleink, tanáraink, munkatársaink, vezetőink vagy más személyes kapcsolataink), hiszen ha meglátjuk a velük való viszonyunkban saját gyengeségeink és belső lehetőségeink tükörképét is, akkor talán meg is köszönhetjük nekik, hogy életutunk egy-egy szakán edzőtársainkká válnak. 

Ehhez az úthoz gyakran bátorság, kitartás és erő szükséges – s annak tudata, hogy ezen az úton senki sincs egyedül!

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza