Felnőttmesék az egészséges munkahelyről

Mindennapjaink két meghatározó területe a magánélet és a munka, az életminőséggel, a személyes életküldetéssel, az élet értelmébe vetett hittel szoros kapcsolatban. Ezért alapvető kérdés, látjuk-e munkánk értelmét is, vagy csupán az életfenntartáshoz szükséges kényszerként éljük meg.

„Városi legendák” keringenek arról, milyen gyakran hangzik el egy munkahelyen az érzelmi zsarolást és fenyegetést is kimerítő mondat a munkavállaló felé: „Ha nem tetszik, el lehet menni! Van száz más jelentkező is a helyére!” De olyan történetek is terjednek, amikor a vezetők, a kollégák azt jelzik vissza a tartósan beteg munkatársuknak, hogy visszavárják, és keresik azokat a megoldásokat, amivel a gyógyuláshoz maguk is hozzájárulhatnak. A munkahely számára is többletként mutatkozik meg ez a hozzáállás:

a hálás munkatárs lojálisabb a cég felé és ennek a munkahely falain kívül is hangot ad; nem kell új dolgozó betanítására időt, energiát, pénzt fordítani; aki érzi, hogy emberként kezelik, az egészségesebb, így a munkáltató is jobban számíthat rá.

 A 2008-ban módosított munkavédelmi törvény szerint a munkáltató feladata a pszichoszociális kockázati tényezők kezelése. Ilyen tényező minden, a munkavállalót a munkahelyén érő hatás:

  • foglalkoztatási bizonytalanság
  • konfliktusos munkakapcsolatok
  • mobbing (munkahelyi pszichoterror)
  • túlzott munkateher (munkaórák, a munkahelyi elbocsátások után az ottmaradókra hárított többletmunka)
  • segítő munkatársi kapcsolatok hiánya
  • épességgel arányban nem álló munkahelyi, társadalmi és családi elvárások, stb.

A munkahelyek sokat tehetnek munkatársaikért stresszkezelő programok biztosításával: ezek az egyénre vagy a szervezetre összpontosítanak, illetve a megelőzés, a meglévő stresszek csökkentése, vagy a stressz következtében kialakult testi/lelki betegség kezelése a céljuk.

Persze lehet legyinteni, hogy ilyen segítő munkahelyek csak a mesékben léteznek. Miközben egyre többen szorgalmazzák vezetőként is, hogy ne csak a törvényi kötelezettségek miatt, hanem a társadalmi felelősségvállalás jegyében is tegyenek valamit azokért, akikkel közösen biztosítják cégük eredményességét. 

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Segíthetek?

Gondolt már arra, hogy a munkájában és a magánéletében az Ön legfőbb tőkéjét a személyisége jelenti? 

Akkor Ön jó úton jár nálunk! 

Tovább

Videók

Pszichológiai témák a Kölcsey Televízió Sétapálca Montázs c. rovatában: a címszó alatt az egészséges életmód, a divat és a szépségápolás kap hangsúlyos szerepet.

Tovább

Contact info