Éltető veszteségek – gyógyító fájdalmaink

Évekkel ezelőtt egy nyaralás tragédiával ért véget: a parton álló barátnője szeme láttára küzdött az életéért és fulladt a tengerbe a párja. Volt, aki videóra vette a történteket, jól hallható, amint a barátnő ezt hajtogatja: „Mi lesz velem most? Mi lesz velem most?” A döbbenettől elkerekedett szemekkel hallgattam (Erikaként, nem pszichológusi szerepkörben), hogy a nő nem a másikra gondolt, hanem önmagára.

Amikor egy-egy válás (vagy halál) után megkérdezem, mi fáj a legjobban, nem ritka ez a válasz: „Az, hogy ő engem elhagyott.” Vagyis nem a másik személye, tulajdonságai, egyénisége hiányzik, hanem az „én ne legyek egyedül” érzése. Ilyenkor a távozó másik talán már a kapcsolatban is csak az elhagyott fél jóllétének eszköze volt és semmi több.

A kapcsolati veszteségek mellett számos más krízist is átélhetünk: kényszerű költözést, a munkahely, az egészség elvesztését, vagy bármi másét, ami addig biztonság és erős kötődés volt. Ilyenkor az élet egy szakasza visszavonhatatlanul lezárul. S bár az új, még ismeretlen jövő szükségessége ésszel felfogható, mégis a tervezett, de elvesztett jövő fájdalma az erősebb.

Egy történetben a Mester azt mondja, hogy nem a folyóba eséstől fullad meg az ember, hanem a folyóban maradástól.

 Éppen így van ez a veszteségekkel is. Az élet folytatódik, ám aki a történtek foglya marad, a múltban megragadva, nem élheti a saját életét. Aki a gyász stációit bejárja, és „feldolgozta”, amit átélt, nem elfelejti, akit vagy amit szeretett, hanem emlékeiben megőrzi, tovább viszi az értékeit és a tanultakat – és újra haladni tud a saját útján.

Aki igazán él, az a veszteségei által is tanul, önmagáról is. Aki jelentést, értelmet keres és talál a veszteségeiben, alacsonyabb szintű stresszt él meg. Aki a veszteségei pozitívabb vetületét vagy akár előnyét is meglátja, az könnyebben alkalmazkodik az Élethez.

Megbékél, mert számára a veszteség többek között:

  • az élet fájó, mégis velejáró része, 
  • fejlődést hordoz,
  • a másoktól elfogadott támasz pozitív megélésére ad módot,
  • összehozza az embereket,
  • lehetőség arra, hogy másokat is segítsen mindazzal, amit megtapasztalt.

 

Husztiné Hajdú Erika pszichológus, magatartásterapeuta, hipnoterapeuta, marketing szakértő, Nyíregyháza

Segíthetek?

Gondolt már arra, hogy a munkájában és a magánéletében az Ön legfőbb tőkéjét a személyisége jelenti? 

Akkor Ön jó úton jár nálunk! 

Tovább

Videók

Pszichológiai témák a Kölcsey Televízió Sétapálca Montázs c. rovatában: a címszó alatt az egészséges életmód, a divat és a szépségápolás kap hangsúlyos szerepet.

Tovább

Contact info